Manşet Spor

Mustafa Cengiz: Falcao transferinden pişmanım

Sarı kırmızılı kulübün başkanı Mustafa Cengiz, canlı yayında gündemin önemli maddelerini konuşurken, bir itirafta bulundu. Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Radamel Falcao’ya ilişkin yaptığı konuşmada, “Falcao’nun transferi için pişmanım.” dedi. Mustafa..

Mustafa Cengiz: Falcao transferinden pişmanım

Sarı kırmızılı kulübün başkanı Mustafa Cengiz, canlı yayında gündemin önemli maddelerini konuşurken, bir itirafta bulundu. Galatasaray Başkanı Mustafa Cengiz, Radamel Falcao’ya ilişkin yaptığı konuşmada, “Falcao’nun transferi için pişmanım.” dedi.

Mustafa Cengiz: Falcao transferinden pişmanım

Galatasaray’da Başkan Mustafa Cengiz, “Gündem Özel” programında soruları cevapladı.

İŞTE MUSTAFA CENGİZ’İN AÇIKLAMALARI

“Beyine yönelik tedavim yapılıyor. Beyinde bir şey bulamadılar, akıllı adam olmadığım için… Bu biraz daha yorucu. Seçim geldi, bir şeyler demem gerektiğine inanıyorum. Ortam sertleşti, bu ortamdan mutlu değilim. İnsanlara çatılabilir ama rahatsız oldum. Galatasaray’a zarar veren bir durum. tedavimi kesmedim, doping yaptılar geldim. Yarın yine devam edeceğim. Galatasaray bir his takımı, birbirini tanımadan sevenlerin kulübü. Maçlarda birbirimizi tanımadan sarılmıyor muyuz? Diğer rakibe çatarak bir yere gelemeyiz.”

BİZ NEYİ YÖNETEMEDİK?

“Geçmişte hatalar yapan başkan adaylarına laf söyleyerek bir yere gelebilir miyiz? Hayır. Son güne kadar aday olmamı beklediler. Devamlı bana çattılar. Sonra pozisyonlarını değiştirmediler. Yok köfte dedi, yok Galatasaray etiğine uymadı. Bana bir anlatın nedir bu Galatasaray etiği? Bakıyorum adaylar niçin aday oluyor? Galatasaray hizmet için. Benim bunlara saygısızlık etme hakkım yok. Benim başkanım olduğunda onu desteklemek zorundayım.”

3,5 yıldır hangi zihniyet varmış? Atatürkçü, demokrat bir zihniyetimiz var. Neyi yönetemedik? Avrupa’da başarılı olamadık, eleştirir! Soyunma odasına gitmem, otobüse binmem. Hayatımda bir kere gittim, endişe gördüm. Hocam da ‘Tamam’ dedi. Onlar tatlıya geçerken, ben çıktım.

“BİLİNÇSİZ İBRASIZLIK VERENLERE ÜZÜLDÜM”

“Bu ülkede bazı kesimler Yezid diye öldürürler, şehit diye gömerler diye bir laf var. Yapamayacağınız vaatler vermeyin. Çünkü vaatlerin maliyeti sıfırdır. 300 milyon biri diyor 1 milyar biri diyor müthiş bir şey! Getirin verin şimdi, bize vermiyorsunuz ki, Galatasaray’a veriyorsunuz. Aslında fazla şeffafız. Adam alıyor futbolcuyu ne verdiği belli, ne vadesi belli, kesinlikle limit aşıyor fakat lisans alıyor. Şoktayız. Ben nasıl geçildiğini biliyorum ama burada söyleyemem. Bir kuruşu bile büyük bir titizlikle izliyoruz. Tarihin en iyi denetleme kurulu bizde. Bu adamları denetimsizlikten ibra etmediler. Bilinçli ibrasızlık verenlere çok üzüldüm, çok yazık dedim.”

YENİ BİR MÜJDE VEREYİM

“Bilinçli ibrasızlık verenlere çok üzüldüm. Bizim abdestsiz namazımız yok. Yeni bir müjde vereyim. Galatasaray Adası’nda karşı tarafın itirazı reddedildi. Adam kapıyı kırdı, girdi yine. Bu ne cesaret?

Kemerburgaz’da dünyanın en değerli mimarlarından Emre Arolat ve Hasan Çalışkan hiç kuruş almadan çalışıyorlar. Kemeburgaz’de 6 saha yapacaklar. Sen çıkıp 4 saha diyorsun! Adamlar çalışır mı? Beni neden dinlemiyorsun?”

EN BÜYÜK PİŞMANLIK VE MUTLULUĞUNUZ?

“Beni üzen çok olay oldu, kendi yanlışlarım da dahil! Herkesi affederim, kendimi affetmem. Avrupa’daki başarısızlıklar beni çok üzdü. Galatasaray dünyada çok büyük marka. Rakiplerim alınmasın, Galatasaray çok büyük marka. Mustafa Kemal Atatürk ve İstanbul’dan sonra Galatasaray gelir.

Real Madrid, bize kaç attı unuttum. Real Madrid Başkanı Florentino Perez bir kere sevinmedi. Ayrıca Avrupa Süper Lig’i hakkında yazıştık, bende kalsın. PSG mağlubiyetinden sonra da sarhoş gibi döndüm.”

170 MİLYON TL LAZIM

“Mayıs ayındaki yapılandırma için 170 milyon TL gerek arkadaşlar. Bizim ödemelerimiz var. Baskete var, voleybola var. Hala icra ve hacizleri bitiremedik. Öde, öde, öde bitiremedik. 6 bin tane icra ve haciz vardı. Geçmiş yönetimler hep ertelemiş bunları.”

ADAY OLMAMA NEDENİM SAĞLIK

“Benim aday olmama nedenim sağlık. Rahatsızım kardeşim. Gidip tekrar dinleneceğim. 3-5 gün kımıldayamayacağım. Pardon, yönetim ve dernek toplantımız var. Ondan sonra gideceğim. Arkadaşlarım da öyle. Oğlum yardımcı oluyor; yüzde 100 o götürüyor. Oğluma saldırmasınlar.”

HAKİKATEN MERAK EDİYORUM

“Buraya gelen sakın şunu düşünmesin, haftada 1 gün takılırım, eve giderim! Masanız evrak dolacak. Hem işime hem de Galatasaray’a bakarım derseniz, o gün istifa edin. 3-5 saat gelip gitmek yok! Tam zamanlı olacaksınız. Allah işinizi rast getirsin ama kaç başkan iflas etti, hasta oldu biliyor musunuz? Özhan ağabeyi gömdük, bunu itiraf edelim. Kaç başkan divanda ağladı? Kaçırmayın insanları arkadaşlar. Troll hesaplarla saldırmayın. Biri demiş ki, ‘Başkan gitmeden önce akıl raporu alsın.’ Doğru yazmış. Bir başkanla konuştum; ‘Belki de bizi hayatta bu tutuyor’ dedi. Hakikatten bende akıl var mı, çok merak ediyorum.”

“FALCAO TRANSFERİNDEN PİŞMANIM”

“Falcao transferinden pişmanım. Falcao değerli bir karakter. Dünyanın kabul ettiği oyuncu. Falcao’nun gelişinde 70 bin kişi toplandı. Geldiği gün yollar kilitlenmişti. Şimdi Falcao ismi önüme gelse biraz daha sıkı pazarlık yapardım. Ben teknik heyete laf etmedim. Etmem de… Ama futbolculara son maçta bozuldum. Bazı oyuncuların oyunu ve sahada kendini vermemesi ağrıma gitti. Ben asla futbolcularıma şerefsiz demedim.”

FUTBOLCULARA ŞEREFSİZ DEMEDİM

“Futbolculara haysiyetsiz, şerefsiz demedim. Kanınız sarı-kırmızı akmıyor, dedim. Hele teknik heyete, hiçbir şey demedim. Futbolculara Rize maçında bozuldum. Bazı oyuncuların oyunu, sahaya kendini vermemesi ağrıma gitti. Herkesin ağrına gitti. Bunda sızlanacak ne var? Onlara şerefsiz demedim. Onlar şerefli ve haysiyetli insanlar dedim. Onları onore ettim. Yapmayın arkadaşlar, lütfen. Dediklerimi tam okuyun. Köfteler gibi oldu. Bundan üzülüyorum. Ben bunu demedim, takıma etki etmişse mutlu olurum ama demedim. Gedson Fernandes ölümüne oynadı. Diğerleri de öyle. Para her şey değildir. Paranın yıktığı parayla düzeltilir, ama haysiyetiniz ve şerefiniz yıkılırsa düzeltilemez.”

KİMSEYİ DESTEKLEMİYORUM

“Hiçbir başkanın şu an yanında veya destekçisi değilim. Cuma’ya kadar bakacağım. İçlerinde en çok Yiğit Şardan’ı tanırım. Tribünden arkadaşımdır. Bakacağız ve karar vereceğiz. Şunu destekliyorum dersem, artı da yazabilir, eksi de. Fatih Hoca’yı isteyenlerle, istemeyenlerin seçimi deniyor. Bu onların seçimi değil. Ben şahsi olarak, ‘Hocayla imzalamam’ dedim. Yönetim de demedi”

YİĞİT ŞARDAN GEÇ ADAY OLDU

“Dışarıdan biri olsam, ben de Yiğit Şardan’ın listesi için 17-20 kişi Mustafa Cengiz’in arkadaşı derim. Yiğit Şardan geç aday oldu. Sanırım beni bekledi, benim arkadaşlarıma müracaat etti. Ben bir şey demedim. Diğer listelerde de benim yönetimimde çalışan isimler var. Bana kimse sormadı ama girmeyin demezdim. Kendi arkadaşlarıma da demedim.”

UEFA OLANLARI İZLİYOR

“UEFA olanları izliyor. Benim konuşmamı da izliyor, izler. Çok disiplinli bir kurum. Bir anlaşma var. Bunu başkan adaylarına hatırlatıyorum. “Mustafa Cengiz ayrıldığı zaman, aynı bu şartlar kabul edilecek.” şartı var. 31 Haziran’a kadar UEFA’dan ve TFF’den borçsuzluk kağıdı almak için çalışıyoruz. Taahhütname önemli. ‘Mustafa Cengiz ayrılınca, bunu yeniden kabul edeceksiniz’ deniyor. Siz hemen başvurun ve ek süre alın. Bu dertten kurtulsunlar diye, 1 sene erken anlaşmadan çıkmak istiyoruz ama olmadı. Bunun için iyi çalışıyoruz!”

FLORYA İLE TEMASIM ABDURRAHİM

“Benim Florya ile temasım sadece Abdurrahim’dir. Kendi kendime futbolu eleştirdiğim oldu. Her insan gibi. Bizden ayrılan Aslı kızımızın demeçlerini okuyunca yerimden hopladım. İlk gün moral için gittim Florya’ya. O gün hoca çağırdı bizi zaten. Hoca, bana ‘Yemekteyiz gel’ demişti. Ben hangi gün yemeğe, soyunma odasına gelmişim? Ayıp değil mi? Galatasaray kültürü bu mu? Köy ağası gibi orada oturacağım, çocuklar gelecek. Olmaz bu. Ben geleceğim dedim, o zaman yürüyebiliyordum. Bana ‘Gelme’ deseydiniz. Zaten ilk ve sondu. Zaten sen çağırdın hocam. Toktum ama gittim. Oradan da Kayseri’ye gittik. Kayseri’de protokole bile çıkmadım.”

FATİH TERİM CEVABI

“Hem hoca hakkında 3 ay sonra göndeririz diyeceğim, hem de gel takımı çalıştır diyeceğim. Ben bunu yapamam. Takımın teknik direktörünün olmaması iyi değil ama kararı gelecek yönetime bıraktım. Fatih Terim varken, asla ikinci bir teknik adamla görüşmedim. Yalan haberlere inanmayın.”

OKAN BURUK AÇIKLAMASI

Okan Buruk’la telefon görüşmesi bile yapmadım. Hocaya ayıp olur. Mustafa Denizli 30 yıllık arkadaşım. Fenerbahçe’ye gittiğinde üzüldüm. Beşiktaş’a telefonunu verdiğimde, bana fırça attı, ‘Neden veriyorsun’ dedi. O da bizim aramızdadır.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL