Ekonomi Manşet

Nüfus artışı için yeni teşvikler: 3 çocuklu aileye asgari ücret kadar destek gündemde

TÜİK verilerine göre doğurganlık hızının düşmesi üzerine AK Parti, doğum oranlarını artırmak için kapsamlı bir çalışma başlattı. MYK toplantısında, ailelere yönelik yeni teşvikler ve destekler konuşuldu. Nüfus artışı için yeni..

Nüfus artışı için yeni teşvikler: 3 çocuklu aileye asgari ücret kadar destek gündemde

TÜİK verilerine göre doğurganlık hızının düşmesi üzerine AK Parti, doğum oranlarını artırmak için kapsamlı bir çalışma başlattı. MYK toplantısında, ailelere yönelik yeni teşvikler ve destekler konuşuldu.

Nüfus artışı için yeni teşvikler: 3 çocuklu aileye asgari ücret kadar destek gündemde

Türkiye İstatistik Kurumu’nun (TÜİK) verilerine göre, 2023 yılında doğurganlık hızı 1,51’e inerek nüfusun yenilenme düzeyi olan 2,1’in altında kaldı. Bu durum, Türkiye’nin ilk kez OECD ülkeleri ortalamasının altına düşmesine neden oldu. AK Parti, bu tabloyu tersine çevirmek ve doğum oranlarını artırmak amacıyla yeni bir çalışma başlattı.

MYK TOPLANTISINDA SUNULAN ÖNERİLER

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan başkanlığında yapılan MYK toplantısında, AK Parti Kadın Kolları Başkanı Ayşe Keşir, Türkiye’nin nüfus dinamikleri ve doğurganlık haritası üzerine bir sunum gerçekleştirdi. Toplantıda, doğum oranlarını artırmak için çeşitli öneriler dile getirildi.

MADDİ TEŞVİKLER VE BAKIM DESTEĞİ

Türkiye gazetesinin haberine göre, tek seferlik maddi teşviklerin çocuk sahibi olma kararını fazla etkilemediği, en başarılı sonuçların kamu destekli çocuk bakım hizmetleri ile alındığı belirtildi. Bu doğrultuda önerilen başlıca teşvikler şunlar oldu:

3 çocuklu ailelere 17 bin TL bakım desteği verilmesi

Tüp bebek tedavisinde devlet desteği için yaş sınırının 40’tan 45’e çekilmesi

“Anne dostu hastane” uygulamalarının yaygınlaştırılması

Doğum izinlerinden sonra annelere, çocuklarının ilkokula başlamasına kadar kısmi süreli çalışma hakkı getirilmesi

3 ve üzeri çocuk sahibi olan ailelere kademeli olarak asgari ücret tutarında bakım desteği verilmesi

DOĞUM PARASI GÜNCELLEMELERİ

Doğum parası olarak verilen birinci çocuğa 300 TL, ikinci çocuğa 400 TL, 3 ve üzeri çocuğa 600 TL olan rakamların güncellenmesi de öneriler arasında yer aldı.

 

KAYNAK: Türkiye Gazetesi

 

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL