Dünya Manşet

O ülkede okulların yarısı yağmalandı! Tuvalet kapılarını bile çaldılar

Meksika, 20 Mart’tan bu yana kapalı olan okulları 7 Haziran’da ülke genelinde açmaya hazırlanıyor. Ancak, bu süre içinde okulların yüzde 40’ı ile yüzde 50’sinin yağmalandığı, bilgisayarlardan ekranlara, tuvalet kapılarından elektrik..

O ülkede okulların yarısı yağmalandı! Tuvalet kapılarını bile çaldılar

Meksika, 20 Mart’tan bu yana kapalı olan okulları 7 Haziran’da ülke genelinde açmaya hazırlanıyor. Ancak, bu süre içinde okulların yüzde 40’ı ile yüzde 50’sinin yağmalandığı, bilgisayarlardan ekranlara, tuvalet kapılarından elektrik kablolarına kadar birçok şeyin çalındığı ifade edildi. Öğretmenler ve veliler ise çaresizce hasar gören okullarını onarmaya çalışıyor.

O ülkede okulların yarısı yağmalandı! Tuvalet kapılarını bile çaldılar

Kuzey Amerika’da yer alan Meksika’daki öğretmenler ve ebeveynler, kitap raflarındaki tozu silip kirli zeminleri temizlerken, 7 Haziran’da ülke çapında yeniden açılmadan önce zarar gören okulları onarmaya çalışıyor.

OKULLARIN YARISI VANDALİZME UĞRADI

Meksika, corona virüs salgınının ülke çapında ilk kapatmayı tetiklemesinin ardından öğrenciler ve öğretmenlerin okulları terk ettikleri Mart 2020’den bu yana devlet okullarını kapalı tutuyor. Sendika yetkililerine göre, o zamandan beri Meksika okullarının yüzde 40 ila yüzde 50’si vandalizm veya hırsızlık bildirdi.

TUVALET KAPILARINA KADAR ÇALINDI

Ulusal Eğitim İşçileri Sendikası (SNTE) genel sekreteri Alfonso Cepeda Salas geçen hafta birçok okuldaki  elektrik hatlarının, bilgisayarların, ekranların ve hatta tuvalet kapılarının çalındığını söyledi.

Başkent Mexico City’deki bir okulu temizleyen birkaç anneden biri olan Rosa Miron, “Çocukların sınıfa dönmesi için her şeyin temiz olması gerekiyor. Bu yüzden okula yardım etmeye geldik” ifadelerini kullandı.

Okuldaki öğrencilerden birinin babası olan Eduardo Aviles ise “Okulların açılmasının riskli olduğunu düşünüyorum. Ancak çocuklar geri dönmezse ne olacağını bilmiyorum” dedi.

GÜNLÜK VAKA VE ÖLÜM SAYILARI DÜŞTÜ

Diğer taraftan Meksika, hükümet verilerine göre şu anda salgından kaynaklanan yeni corona virüs ölümlerinde en düşük günlük artışı kaydetti.

 24 Mayısta ülkede Covid-19 kaynaklı 50 ölüm ile bin 274 yeni vaka bildirildi. Bu rakamlar Ocak ayında meydana gelen günlük ortalama 20 bin vaka bin 300 ölüme göre oldukça düşük.

Bununla birlikte, 127,6 milyon nüfuslu ülkede nüfusun yüzde 9,2’si tamamen aşılandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

İlgili Haberler

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL