Ekonomi Manşet

OECD, Türkiye için büyüme beklentisini iki katına çıkardı

Küresel ve bölgesel ekonomilere dair 2021-2022 büyüme beklentilerinde yukarı yönlü revizyona giden OECD (İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı), Türkiye’nin 2021 büyüme beklentisini ikiye katladı ve yüzde 5,9’a yükseltti. OECD (İktisadi..

OECD, Türkiye için büyüme beklentisini iki katına çıkardı

Küresel ve bölgesel ekonomilere dair 2021-2022 büyüme beklentilerinde yukarı yönlü revizyona giden OECD (İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı), Türkiye’nin 2021 büyüme beklentisini ikiye katladı ve yüzde 5,9’a yükseltti.

OECD (İktisadi İşbirliği ve Kalkınma Teşkilatı), küresel ve bölgesel ekonomilere dair 2021-2022 büyüme beklentilerinde revizyona gitti. OECD’nin Türkiye için 2021 tahminindeki değişiklik ise dikkat çekti. 2021 için yüzde 2,9 oranında büyüme bekleyen OECD, bu tahminini yüzde 5,9’a yükseltti.  Kurum gelecek yıl için beklentisini ise bir miktar aşağı çekti.

OECD, 2022 yılı için büyüme beklentisini yüzde 3,0’ye çekti. Aralık raporunda beklenti yüzde 3,2, Ocak raporunda ise yüzde 3,5 seviyesinde bulunuyordu.

OECD yaptığı değerlendirmede, güçlü bütçe tedbirlerinin, imalata ve inşaat sektörlerinde toparlanmanın Çin ve Turkiye’de 2020 yılında ekonomik aktivitenin pandemi öncesi seviyelerin üzerine çıkmasında etkili olduğunu belirtti.

Raporda, yüksek emtia fiyatlarının net emtia ithalatçısı olan Türkiye gibi ülkelerde enflasyonu yükselticeği de vurgulandı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL