Dünya Manşet

Polonya, Gazze’deki vatandaşlarının tahliyesinde orduyu kullanacak

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Gazze Şeridi’nde mahsur kalan vatandaşlarının tahliyesine yardımcı olmak üzere Mısır’daki Polonya Askeri Birliğini kullanmaya karar verdi. Polonya, Gazze’deki vatandaşlarının tahliyesinde orduyu kullanacak esmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı..

Polonya, Gazze’deki vatandaşlarının tahliyesinde orduyu kullanacak

Polonya Cumhurbaşkanı Andrzej Duda, Gazze Şeridi’nde mahsur kalan vatandaşlarının tahliyesine yardımcı olmak üzere Mısır’daki Polonya Askeri Birliğini kullanmaya karar verdi.

Polonya, Gazze’deki vatandaşlarının tahliyesinde orduyu kullanacak

esmi Gazete’de yayımlanan Cumhurbaşkanı Kararı’nda “10-19 Kasım arasında Mısır’daki Polonya Askeri Birliği Gazze Şeridi’nde ikamet eden Polonya Cumhuriyeti vatandaşlarının tahliye operasyonlarında görevlendirilecektir.” ifadelerine yer verildi.

Kararda, tahliye birliğinin iki C-130 nakliye uçağı ve bir C-295 uçağı da dahil olmak üzere ekipmanla birlikte 150 kadar askerden oluşacağı belirtildi.

Ülke vatandaşlarını Mısır’dan Polonya’ya nakletmekle görevli birim, “ihtiyaç duyulması halinde, vatandaşların hayatlarını veya sağlıklarını korumak için” faaliyet gösterebilecek.

Polonya, vatandaşlarının Mısır sınırındaki Refah Sınır Kapısı’ndan tahliyesini kolaylaştırmak için İsrail’den onay bekliyor.

Ülke medyasına göre, Gazze’de 30 Polonyalı mahsur durumda bulunuyor.

– İsrail’in Gazze’ye saldırılarında son durum

Hamas’ın silahlı kanadı İzzeddin el-Kassam Tugayları, 7 Ekim sabahı, İsrail’in “Filistinlilere ve başta Mescid-i Aksa olmak üzere kutsal değerlerine yönelik sürekli ihlallerine karşılık verme” gerekçesiyle kapsamlı saldırı düzenlerken, İsrail ordusu da Gazze Şeridi’ne yoğun hava bombardımanı başlattı.

İsrail, 7 Ekim’den bu yana 38’i Gazze Şeridi içindeki çatışmalarda olmak üzere 354’ü asker 1400’den fazla İsraillinin öldüğünü, 5 bin 132 kişinin yaralandığını duyurdu.

İsrail’e göre, Kassam Tugayları’nın elinde 239 İsrailli esir bulunuyor.

Gazze’deki Filistin Sağlık Bakanlığına göre, İsrail’in saldırılarında 4 bin 506’sı çocuk, 3 bin 27’si kadın olmak üzere 11 bin 78 Filistinli öldürüldü, 27 bin 490 kişi yaralandı.

Batı Şeria ve Kudüs’te de İsrail güçleri ve Yahudi yerleşimciler, 182 Filistinliyi öldürdü.

İsrail ordusu, Gazze’de binlerce yaralı ile sivilin bulunduğu en büyük sağlık tesisi olan Şifa Hastanesini, Nasr Çocuk Hastanesini, El-Ehli Baptist ve Türk-Filistin Dostluk hastanelerini, tahliyeye zorladığı Filistin Kızılayına bağlı Kudüs ve Endonezya hastanelerinin çevresini vurdu. Saldırılarda yüzlerce kişi öldü ve yaralandı.

İsrail ordusu ile Hizbullah arasında 8 Ekim’den bu yana yaşanan çatışmalarda 70 Hizbullah mensubu ile 4 İsrail askeri öldü.

 

KAYNAK: AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL