Dünya Manşet

Saldırı bekleniyor, klip yayınladılar! Orta Doğu diken üstünde

ABD helikopterlerinin saldırısında üç teknenin batıp 10 Husinin ölmesi, Orta Doğu’yu temellerinden sarstı. İngiltere doğrudan harekete geçmeye hazır olduğunu duyururken, Al Jazeera muhabiri mevcut tabloda krizin giderek tırmandığını aktardı. Saldırı..

Saldırı bekleniyor, klip yayınladılar! Orta Doğu diken üstünde

ABD helikopterlerinin saldırısında üç teknenin batıp 10 Husinin ölmesi, Orta Doğu’yu temellerinden sarstı. İngiltere doğrudan harekete geçmeye hazır olduğunu duyururken, Al Jazeera muhabiri mevcut tabloda krizin giderek tırmandığını aktardı.

Saldırı bekleniyor, klip yayınladılar! Orta Doğu diken üstünde

ABD helikopterlerinin saldırısında üç teknenin batıp 10 Husinin ölmesi, Orta Doğu’yu temellerinden sarstı. İngiltere doğrudan harekete geçmeye hazır olduğunu duyururken, Al Jazeera muhabiri mevcut tabloda krizin giderek tırmandığını aktardı.

NEW YORK TIMES: BİDEN SAVAŞ AÇMA BASKISIYLA YÜZ YÜZE

Amerikan New York Times gazetesi, Yemen’in batısını kontrol eden Husilerin ticari gemilere füze ve kamikaze drone’larla saldırmasıyla tırmanan gerilimde Washington’da konuşulanları aktarıyor. Habere göre, görevdeki son bir yılına giren Başkan Joe Biden üstünde Husilere karşı harekete geçmesi için giderek artan bir baskı var.

New York Times, ABD ordusunun İran destekli Husilerin drone ve füze üslerinin nasıl vurulacağını gösteren detaylı planlar hazırladığını ancak Biden yönetimi henüz düğmeye basmakta tereddütlü. Haberde, Biden yönetimindeki üst düzey isimlerin Husileri hedef alacak muhtemel bir saldırının yanlışlıkla İran’a fayda sağlamasından endişe duyuyor.

Gazeteye konuşan ABD donanmasının emekli koramirallerinden Kevin Donegan, ABD’nin Husiler’e yanıt vermemeye devam etmesi halinde ‘düşman’ gruplarının Amerikan gemisine saldırmanın düşür bir misilleme riski taşıdığına inanmasını yol açacak. Beşinci Filo’nun bir dönem komutan yardımcılığını da yapan amiral Donegan, bu tablonun Kızıldeniz’de daha fazla saldırıya davetiye çıkaracağını savundu.

İngiltere Savunma Bakanı Grant Shapps ise, Husilere karşı doğrudan harekete geçmeye hazır olduklarını söyledi. Husileri uyaran Shapps, ticari gemilerin Kızıldeniz’den güvenli bir şekilde geçebilmeleri için daha fazla hamle yapabilecekleri sinyalini de verdi.

659288bcf1376821197f7a44

İLK DOĞRUDAN VE ÖLÜMCÜL SALDIRI

Washington ve Londra’dan gelen açıklamalar, tam da ABD helikopterlerinin Husilere ait üç tekneyi 2023’ün son günü batırmasını izliyor. Amerikan uçak gemisi USS Eisenhower’ın liderlik ettiği taarruz grubuna ait helikopterler, bir ticari geminin yardım çağrısına yanıt verdi. Yemen’in en büyük limanı Hudeyde açıklarındaki gemiye ulaşıldığında, Husilerin teknelerle gemiyi ablukaya aldığı ve çıkmayı denediği görüldü. Husi güçleri Amerikan helikopterlerine ateş açınca, çatışma çıktı. Amerikan ordusu, Husilere ait üç teknenin batırıldığını, birinin ise olay yerinden kaçmayı başardığını aktardı.Bu, ABD’nin doğrudan Husi hedeflerine düzenlediği ilk saldırı özelliğini taşıyor. ABD savaş gemileri, daha önce Husilerin ateşlediği füzeler ya da gönderdikleri kamikaze silahlı insansız hava araçlarını düşürüyordu.

659288dff1376821197f7a46

KLİP YAYINLADILAR

Yemenli kaynaklar, Amerikan saldırısında en az 10 Husi milisinin öldüğünü, bazı yaralıların limana getirildiği bilgisini verdi.ABD’ye misillemede bulunacaklarını ilan eden Husiler, diğer ülkelere de uyarıda bulundu. Resmi internet sitesinde yayınlanan bir klipte ise ‘Sahil şeridinde kıyamet günü’ ifadeleri yer aldı, Bahreyn ve diğer Orta Doğu ülkeleri suçlandı.

Cibuti’den bildiren Al Jazeera muhabiri Resul Serdar, Kızıldeniz’deki ilk ölümlerin gerilimi artırdığını aktarıyor. Husilerin yaptığı açıklamanın satır aralarına dair bilgi veren Serdar, Yemenli grubun ABD için bu saldırının sonuçları olacağını vurguladığını öne çıkarıyor.

Mevcut tabloda hiçbir diplomatik görüşme yapılmadığını ve artık tamamen askerileşmenin gerçekleştiğini kaydeden Al Jazeera muhabiri, şimdi krizden nasıl çıkılacağına dair endişelerin olduğunu bildiriyor.

ABD, Husi saldırılarının dünya ticaretinin rotasını değiştirmesiyle Refah Muhafızları Operasyonu adıyla bir uluslararası koalisyon kurdu. 20’yi aşkın ülkenin yer aldığı koalisyon, halihazırda dünyanın en tehlikeli su yoluna dönüşen Babülmendep Boğazı’ndan ticari gemilerin güvenli şekilde geçişini sağlamaya çalışacak.

Husiler, Kızıldeniz ile Umman Denizi arasındaki kritik Babülmendep Boğazı’nda şimdiye kadar 20’den fazla gemiye saldırdı. İran destekli grup önce İsrail’e ait gemileri hedef aldı, daha sonra İsrail limanlarına uğrayan gemiler de hedef listesine eklendi.

 

Kaynak: Milliyet

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL