Manşet Siyaset

Seçim kaybedilince birbirlerine girdiler! HDP’den Demirtaş’a yalanlama: Adayı başkasıydı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim zaferi muhalefetin kendi içinde birbirine düşmesine sebep oldu. Kılıçdaroğlu’nun ‘Seçilirsem serbest bırakacağım’ dediği terörden tutuklu Demirtaş, hapisten çıkacağına dair umutlarını kaybedince aktif siyaseti bıraktığını duyurmuş, HDP’yi adeta..

Seçim kaybedilince birbirlerine girdiler! HDP’den Demirtaş’a yalanlama: Adayı başkasıydı

Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın seçim zaferi muhalefetin kendi içinde birbirine düşmesine sebep oldu. Kılıçdaroğlu’nun ‘Seçilirsem serbest bırakacağım’ dediği terörden tutuklu Demirtaş, hapisten çıkacağına dair umutlarını kaybedince aktif siyaseti bıraktığını duyurmuş, HDP’yi adeta topa tutmuştu. HDP, Demirtaş’ın çıkışının ardından olağanüstü büyük kongre kararı aldı. ‘Cumhurbaşkanı adayı olmak istedim, kabul edilmedi’ diye dert yanan Demirtaş’a HDP’den yalanlama geldi.

Seçim kaybedilince birbirlerine girdiler! HDP’den Demirtaş’a yalanlama: Adayı başkasıydı

Cezaevinden çıkmak için HDP destekli 7’li koalisyonun adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na açıktan destek veren Selahattin Demirtaş seçimi Cumhurbaşkanı Erdoğan’ın kazanmasının ardından partisi HDP’ye ateş püskürüp siyaseti bıraktığını açıklamıştı.

Demirtaş demir parmaklılar arkasından verdiği mesajlarla partisi HDP’yi adeta topa tutup başarısızlığın sorumlusu olarak göstermişti. Demirtaş’ın tepkisi sonrası HDP’den kongre kararı geldi.

HDP Sözcüsü Ebru Günay, partisinin olağanüstü büyük kongre sürecinin başladığını bildirdi.

Günay, parti genel merkezinde düzenlediği basın toplantısında, seçim sonrası değerlendirme süreçlerini başlattıklarını, öz eleştiri mekanizmasını işleterek hata ve yanlışlardan ders çıkaracaklarını söyledi.

Seçim döneminde erteledikleri büyük kongre sürecinin de yeniden işlediğini ifade eden Günay, “Bu dönemin karşılıklı muhasebesini yaparak, sahici ve onarıcı bir eleştiri, öz eleştiri sürecinden geçip siyasete taşıdığımız tüm iradeyle yeniden buluşarak yüksek bir moralle büyük kongreye yürüyelim. Bizler için yeni dönem başladı. Örgütlü bir muhasebe sürecini büyük konferans ve kongreyle tamamlayacağız.” diye konuştu.

Günay, olağanüstü büyük kongre tarihini parti kurulları ve halkla yapacakları toplantıların sonucunda belirleyeceklerini kaydetti.

HDP’DEN SELAHATTİN DEMİRTAŞ’A YALANLAMA

Günay, eski HDP Eş Genel Başkanı Selahattin Demirtaş’ın “Cumhurbaşkanlığı adaylığı tartışmaları başlamadan önce ben Genel Merkezimize, cumhurbaşkanı adayı olmaya hazır olduğumu ve seçimi ikinci tura bırakıp o aşamada demokratik hamlelerle daha fazla katkı sunabileceğimizi belirttim” açıklamasının sorulması üzerine şu değerlendirmeyi yaptı.

detail-photo-fancybox-1

Günay, Selahattin Demirtaş’ın sözlerini yalanlayarak “Cumhurbaşkanı adaylığı kendisinin hukuki durumu nedeniyle ilgili kurullarımızla değerlendirilmedi. Kendisinin bir kadın cumhurbaşkanı adayı önerisi vardı” açıklamasını yaptı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL