Gündem Manşet

Şehit Aybüke Yalçın Kütüphanesi dünyada tanınmayı hak eden 32 kütüphaneden biri olarak seçildi

Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi, IFLA’nın düzenlediği “Yılın Halk Kütüphanesi Yarışması”nda dünyada tanınmayı hak eden 32 kütüphaneden biri olarak seçildi. Şehit Aybüke Yalçın Kütüphanesi dünyada tanınmayı hak eden..

Şehit Aybüke Yalçın Kütüphanesi dünyada tanınmayı hak eden 32 kütüphaneden biri olarak seçildi

Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi, IFLA’nın düzenlediği “Yılın Halk Kütüphanesi Yarışması”nda dünyada tanınmayı hak eden 32 kütüphaneden biri olarak seçildi.

Şehit Aybüke Yalçın Kütüphanesi dünyada tanınmayı hak eden 32 kütüphaneden biri olarak seçildi

Resmî Twitter hesabı üzerinden açıklama yapan Kültür ve Turizm Bakanı Mehmet Nuri Ersoy, ‘’Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanemiz, Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları Federasyonunun (IFLA) düzenlediği “Yılın Halk Kütüphanesi Yarışması”nda dünyada tanınmayı hak eden 32 kütüphaneden biri olarak seçildi.’’ dedi.

Bakan Ersoy, şunları paylaştı;

‘’Cumhurbaşkanımız sayın Recep Tayyip Erdoğan’ın ziyaret ettiği Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanemiz, Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları Federasyonunun (IFLA) düzenlediği “Yılın Halk Kütüphanesi Yarışması”nda dünyada tanınmayı hak eden 32 kütüphaneden biri olarak seçildi.

Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesinin dünyanın başarılı kütüphaneleri arasında yer almasından dolayı mutluluk duyuyor, kütüphanemizin yönetici ve çalışanlarını tebrik ediyorum.’’

Bakanlıktan şu açıklama yapıldı;

Uluslararası Kütüphane Dernekleri ve Kurumları Federasyonu / International Federation of Library Associations and Institutions (IFLA) tarafından, 2014 yılından bu yana yeni açılan halk kütüphanelerinin çalışmalarını tanıtmak ve kütüphanecilik alanında farkındalık oluşturmak amacıyla “Yılın Halk Kütüphanesi” yarışması düzenlenmektedir.

IFLA ve ödülün sponsoru olan Danimarkalı yazılım şirketi Systematic tarafından düzenlenen yarışma sonucunda, işlevsel mimariyi inovatif bilgi teknolojileri çözümleriyle en iyi şekilde birleştiren ve aynı zamanda hem dijital yenilikleri hem de yerel kültürü ön plana çıkaran halk kütüphanelerine “Yılın Halk Kütüphanesi Ödülü” verilmektedir.

Bakanlığımız Kütüphaneler ve Yayımlar Genel Müdürlüğünce söz konusu yarışmaya ülkemizi temsil etmek ve ülkemizde verilen kütüphane hizmetlerini tanıtmak amacıyla Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi ile başvuru yapılmıştır.

Oslo Deichman Bjørvika Halk Kütüphanesi’nin, Yılın Halk Kütüphanesi Ödülü’nü kazandığı yarışmada; Batman Şehit Şenay Aybüke Yalçın İl Halk Kütüphanesi, IFLA komitesi ortak kararı ile dünyada “tanınmayı hak eden” 32 kütüphane arasına girmiştir.

IFLA’nın resmi internet sitesinde konuya ilişkin duyuru yayımlanmıştır.

 

 IFLA’NIN DÜNYADA TANINMAYI HAK EDEN 32 KÜTÜPHANE İÇİN TIKLAYIN

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL