Gündem Manşet

Son bir haftada 42 terörist etkisiz hale getirildi

Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil son bir haftada 42 terörist etkisiz hale getirildi. 24 Temmuz 2015’ten bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 38 bin 614’e yükseldi. Son bir..

Son bir haftada 42 terörist etkisiz hale getirildi

Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil son bir haftada 42 terörist etkisiz hale getirildi. 24 Temmuz 2015’ten bu yana etkisiz hale getirilen terörist sayısı ise 38 bin 614’e yükseldi.

Son bir haftada 42 terörist etkisiz hale getirildi

Milli Savunma Bakanlığı Basın ve Halkla İlişkiler Müşaviri Tuğamiral Zeki Aktürk, bakanlıkta gerçekleştirilen “Haftalık Basın Bilgilendirme Toplantısı”nda, Türk Silahlı Kuvvetlerinin (TSK) terör örgütleri başta olmak üzere her türlü tehdit ve tehlikeye karşı mücadelesini artan bir şiddet ve tempoda sürdürdüğünü belirtti.

SON BİR HAFTADA 42 TERÖRİST ETKİSİZ

Terörle mücadeledeki bilançoya ilişkin bilgi veren Aktürk, “Irak ve Suriye’nin kuzeyi dahil son bir haftada 42 terörist etkisiz hale getirilmiştir. Böylece etkisiz hale getirilen terörist sayısı 1 Ocak’tan itibaren 1271’e, 24 Temmuz 2015’ten bugüne kadar ise 38 bin 614’e ulaşmıştır.” diye konuştu.

Irak’ın kuzeyindeki Gara bölgesinde bulunan terör hedeflerine 13-15 Eylül’de hava harekatları düzenlendiğini hatırlatan Aktürk, “Bu harekatlar kapsamında teröristlerce kullanılan ve içinde sorumlu düzeyde teröristlerin de bulunduğu değerlendirilen mağara, sığınak, barınak ve depolardan oluşan toplam 31 hedef imha edilmiştir. Masum sivillerin, dost unsurların, tarihi ve kültürel varlıklar ile çevrenin zarar görmemesi için her türlü tedbirin alındığı harekatlarda, büyük ölçüde yerli ve milli mühimmat kullanılmış ve çok sayıda terörist etkisiz hale getirilmiştir.” açıklamalarında bulundu.

Hudut güvenliğinin, Cumhuriyet tarihinin en yoğun tedbirleri ve tesis edilen katmanlı koruma sistemiyle sağlandığını dile getiren Aktürk, şunları söyledi:

“(Hudut güvenliği) Son bir haftada yasa dışı yollarla geçmeye çalışan 552 şahıs yakalanmıştır. Bu şahıslardan 5’i FETÖ mensubu olmak üzere 10’u terör örgütü üyesidir. 4 bin 968 şahıs ise hududu geçemeden engellenmiştir. Böylece yıl içerisinde hudutlarımızdan yasa dışı yollarla geçmeye çalışırken yakalananların sayısı 7 bin 442’ye yükselmiş, yakalanan şahıslardan 345’i FETÖ mensubu olmak üzere toplam 497 terör örgütü mensubu kolluk kuvvetlerine teslim edilmiştir. Hududu geçemeden engellenen kişi sayısı da 158 bin 380 olmuştur.”

“İYİ KOMŞULUK İLİŞKİLERİ VE MÜTTEFİKLİK RUHUNA UYGUN ÇÖZÜM…”

Tuğamiral Aktürk, Suriye’nin kuzeyindeki operasyon bölgelerinde güvenlik ve istikrarın sürdürülmesi için gerekli tüm tedbirlerin alındığını belirterek, “Terör örgütü tarafından harekat bölgelerimize bu yılın başından itibaren 317 taciz ve saldırı gerçekleştirilmiş, bu saldırılara misliyle karşılık verilerek 23’ü son bir haftada olmak üzere 926 terörist etkisiz hale getirilmiştir.” dedi.

Yunanistan ile son dönemde gelişen olumlu havanın devamına yönelik gayretlerin devam ettiğini aktaran Aktürk, “Amacımız, Ege ve Doğu Akdeniz’deki sorunlarımızı uluslararası hukuka, iyi komşuluk ilişkilerine ve müttefiklik ruhuna uygun bir şekilde çözüme kavuşturmaktır.” diye konuştu.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL