Güncel Manşet

Türk Eğitim-Sen’den ek ders ücreti artışında eşitlik çağrısı

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, yüksek lisans ve doktora yapan yöneticiler ile öğretmenlere ek ders ücretlerinin artırılması gerektiği çağrısında bulundu. Türk Eğitim-Sen’den ek ders ücreti artışında eşitlik çağrısı Eğitim-Sen..

Türk Eğitim-Sen’den ek ders ücreti artışında eşitlik çağrısı

Türk Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, yüksek lisans ve doktora yapan yöneticiler ile öğretmenlere ek ders ücretlerinin artırılması gerektiği çağrısında bulundu.

Türk Eğitim-Sen’den ek ders ücreti artışında eşitlik çağrısı

Eğitim-Sen Genel Başkanı Talip Geylan, yüksek lisans ve doktora yapan yöneticiler ve öğretmenlere ek ders ücretlerinin artırımlı olarak ödenmesi gerektiği konusunda açıklama yaptı.

Açıklamada, Milli Eğitim Bakanlığına bağlı kadrolarda görev yapan öğretmenlerden doktora ve yüksek lisans yapanlara ek ders ücretlerinin %20 ve %7 oranlarında artırımlı olarak ödendiği ancak bu artışın bazı öğretmen gruplarına yapılmadığı belirtildi.

Talip Geylan’ın açıklaması şöyle:

“Bilindiği üzere, Bakanlığa bağlı kadrolarda görev yapan öğretmenlerden doktora ve yüksek lisans yapanlara ek ders ücretleri %20 ve %7 oranlarında artırımlı ödenmektedir. Ancak, bu ücret fiilen derse girmedikleri gerekçesi ile okul yöneticilerine, rehber öğretmenlere, bilişim teknolojileri formatör öğretmenlerine ve geçici/vekâleten herhangi bir göreve görevlendirilen öğretmenlere artırımlı olarak ödenmemektedir.

Aynı çalışma ortamında çalışan ve aynı görevi yapan devlet memurları arasında bu şekilde bir ayrım yapılmasının kabulü mümkün olmadığı gibi hakkaniyet kurallarına, Anayasa’nın eşitlik ilkesine de açıkça aykırıdır. Bir kısım mahkeme kararlarında fiilen derse girme imkanı olmayan rehber öğretmenlere yüksek lisans ve doktoraya bağlı olarak ek ders ücretlerinin artırımlı olarak ödenmesi gerektiği belirtilmektedir. Benzer durum Kamu Denetçiliği Kurumu tarafından verilen kararlarda da görülmektedir.

Türk Eğitim-Sen olarak; MEB’e bağlı okul/kurumlarda görev yapan okul yöneticilerinden, rehber öğretmenlerden, bilişim teknolojileri formatör öğretmenlerinden ve geçici/vekaleten herhangi bir göreve görevlendirilen öğretmenlerden, doktora ve yüksek lisans yapanlara ek ders ücretlerinin sırasıyla %20 ve %7 artırımlı ödenmesi hususunda; MEB’e talepte bulunduk.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL