Ekonomi Manşet

Türk zırhlısı Ejder Yalçın artık bir dünya markası

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen taktik tekerlekli zırhlı araç Ejder Yalçın 4×4, ihracatta yakaladığı başarılara yenilerini ekliyor. Türkiye dışında bir NATO ülkesi tarafından kullanılan ilk zırhlı araç oldu. Türkiye’nin zırhlı..

Türk zırhlısı Ejder Yalçın artık bir dünya markası

Türk savunma sanayisi bünyesinde geliştirilen taktik tekerlekli zırhlı araç Ejder Yalçın 4×4, ihracatta yakaladığı başarılara yenilerini ekliyor. Türkiye dışında bir NATO ülkesi tarafından kullanılan ilk zırhlı araç oldu.

Türkiye’nin zırhlı kara aracı üreticilerinden Nurol Makina’nın ürettiği Ejder Yalçın 4×4, konvansiyonel ve asimetrik harekat ortamlarında sahip olduğu yüksek koruma yeteneği, üstün hareket kabiliyeti ve faydalı yük taşıma kapasitesiyle gerek Türkiye gerekse yurt dışında ihtiyaçları karşılıyor.

Ejder Yalçın 4×4 aracının muharip ve destek görevlerinde kullanılmak üzere geliştirilmiş 10’dan farklı konfigürasyonu bulunuyor. Bu araçlar Orta Doğu, Körfez, Asya, Afrika ve Avrupa bölgelerinde birçok ülke tarafından tercih ediliyor.

NATO ülkesi dışında kullanılan ilk zırhlı araç

Avrupa Birliği ve NATO üyesi olan Macaristan’ın envanterine 2020’de giren Ejder Yalçın 4×4 aracı, Türkiye dışında bir NATO ülkesi tarafından kullanılan ilk zırhlı araç oldu.

Ejder Yalçın 4×4’ün NATO görevlerinde teşkilat envanterinde bulunan ileri teknolojik altyapıya sahip araçlarla müşterek harekat ortamında görev yapacak olması, kalite ve güvenilirlik seviyesi bakımından yıllar içinde yapılan iyileştirmelerle gelinen noktayı gösteren somut bir unsur olarak dikkati çekiyor.

Araç ailesine ambulans ve havan aracı da katıldı

Ejder Yalçın 4×4 ile çoklu görevler için sunulan farklı donanıma sahip araçlar gerek Türkiye’de gerekse uluslararası asker kuvvetler ve güvenlik güçleri tarafından uzun süredir muharebe ortamında kullanılıyor. Kullanıcılardan gelen talepler doğrultusunda araç ailesine son olarak ambulans ve 120 milimetre havan aracı katıldı.

Birleşmiş Milletler Barış Gücü kuvvetlerinde de kullanıcı sayısını artıran Ejder Yalçın 4×4, Sahel Bölgesi’nde asimetrik tehditler ve saldırılar karşısında görevli personeli korumayı başardı. Böylece Ejder Yalçın 4×4, hem NATO hem de Birleşmiş Milletler görevlerinde yararlanılan tek Türk aracı olma başarısını yakaladı.

Kullanıcıların kendisine olan güvenini artıran Ejder Yalçın 4×4, bunun karşılığını artan taleple aldı. Nurol Makina, yine Birleşmiş Milletler Barış Gücü’nde kullanılmak üzere bu yıl yeni bir kullanıcıyla sözleşme imzaladı.

Milyonlarca kilometrelik tecrübe

Yüksek koruma seviyesini üstün hareket kabiliyetiyle bir araya getirmeyi başaran Ejder Yalçın 4×4 aracının tercih edilme sebeplerinde birisi de Nurol Makina’nın zorlu coğrafyalarda Birleşmiş Milletler operasyonlarında görev yapan araçlara yerinde kapsamlı bir bakım ve onarım desteği vermesi oldu.

İdame edilebilirlik, bakım ve onarım konularında kullanıcı odaklı bir tasarıma sahip zırhlı aracın aynı zamanda milyonlarca kilometrenin üzerinde yol tecrübesi oluştu.

Ejder Yalçın 4×4’ün kritik görevlerde yüksek güvenilirlik seviyesini sahada kanıtlamış olması da rakipleri karşısında öne çıkmasını sağlıyor.

Birleşmiş Milletler, NATO ve diğer uluslararası görevlerde kullanılabiliyor

Aracın çoklu görevlerde kullanılabilir yapısı, kullanıcı ülkelerin konvansiyonel harekat ortamındaki görevler için tedarik ettikleri araçları aynı zamanda Birleşmiş Milletler, NATO ve diğer uluslararası görevlerde kullanmalarına imkan veriyor.

Ejder Yalçın aracının NATO uyumlu mimari yapısı (N-GVA) sayesinde, birçok görev ekipmanının araca hızlı, düşük maliyetlerle ve araç performansını koruyacak şekilde entegrasyonu mümkün olabiliyor.

https://hgundem.com/2021/03/10/turk-zirhlisi-ejder-yalcin-artik-bir-dunya-markasi/

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL