Manşet Siyaset

Türkiye’den Doğu Kudüs’teki ırkçı saldırılara tepki

Ramazan ayında şiddetin dozunu daha da artıran İsrail polisinin Filistinlilere saldırılarına Türkiye’den tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı, “Irkçı gruplar tarafından gerçekleştirilen kışkırtıcı eylemler kaygı vericidir” açıklamasını yaptı. Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı..

Türkiye’den Doğu Kudüs’teki ırkçı saldırılara tepki

Ramazan ayında şiddetin dozunu daha da artıran İsrail polisinin Filistinlilere saldırılarına Türkiye’den tepki geldi. Dışişleri Bakanlığı, “Irkçı gruplar tarafından gerçekleştirilen kışkırtıcı eylemler kaygı vericidir” açıklamasını yaptı.

Dışişleri Bakanlığından yapılan yazılı açıklamada, ırkçı yerleşimcilerin Doğu Kudüs’te gerçekleştirdikleri kışkırtıcı eylemlere ilişkin şu ifadelere yer verildi:

“Çatışmalarda çok sayıda Filistinli sivilin yaralanmasından ve bunlardan bir kısmının İsrail güvenlik güçlerince gözaltına alınmasından endişe duyuyoruz. İşgal altındaki Filistin topraklarındaki yasa dışı yerleşim birimlerinde yaşayan ırkçı gruplar tarafından dün Kudüs’teki Eski Şehir Şam Kapısı önünde gerçekleştirilen kışkırtıcı eylemler tehlike ve kaygı vericidir”

Açıklamada, İsrail yönetimi, Filistinli sivillerin ırkçı yerleşimcilerin saldırılarına karşı korunması ve ramazan ayında kışkırtma ve nefret yerine huzur ve hoşgörü ortamının tesis edilmesi hususunda tedbir almaya davet edildi.

Ne olmuştu?

İsrail polisinin, dün işgal altındaki Doğu Kudüs’te teravih namazı sonrası Filistinlilere ses bombaları ve TOMA’larla saldırısında 105 kişi yaralanmıştı.

İsrail polisi saldırdı

İsrail polisi ramazan ayının başlamasıyla Şam Kapısı önünde yer alan oturma alanlarını barikatlarla kapatmıştı.

Teravih namazı sonrası söz konusu alanda oturmalarına izin verilmemesi nedeniyle Filistinliler, ramazanın ilk gününden itibaren teravih namazı sonrası Şam Kapısı’nda toplanıyor, İsrail polisi de onlara saldırmıştı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL