Diğer Manşet

Türkiye’nin ilk Orman Kütüphanesi açıldı

Türkiye’nin ilk Orman Kütüphanesi açıldı; 200 kişi kapasiteli, 2 bini aşkın kitap bulunuyor. Türkiye’nin ilk Orman Kütüphanesi açıldı Kocaeli’nin Kartepe ilçesindeki Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nda yer alan, Türkiye’nin ilk Orman..

Türkiye’nin ilk Orman Kütüphanesi açıldı

Türkiye’nin ilk Orman Kütüphanesi açıldı; 200 kişi kapasiteli, 2 bini aşkın kitap bulunuyor.

Türkiye’nin ilk Orman Kütüphanesi açıldı

Kocaeli’nin Kartepe ilçesindeki Ormanya Doğal Yaşam Parkı’nda yer alan, Türkiye’nin ilk Orman Kütüphanesi hizmete açıldı.

Kartepe’deki Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı Ormanya içinde, Türkiye’nin ilk Orman Kütüphanesi hizmete girdi. Kitapseverler için konforlu okuma alanları oluşturulan 200 kişi kapasiteli Orman Kütüphanesi’nde, farklı kategorilerde 21 kitaplık bulunuyor.

Kartepe’deki Avrupa’nın en büyük doğal yaşam parkı Ormanya içinde, Türkiye’nin ilk Orman Kütüphanesi hizmete girdi.

2 bini aşkın kitabın bulunduğu kütüphanedeki sütun kitaplıklar, İzmit Yürüyüş Yolu üzerinde 2. Abdülhamit döneminde Selim Sırrı Paşa tarafından diktirilen ve zaman içinde ömrünü tamamlayan ya da yıkılan asırlık çınarlar değerlendirilerek yapıldı.

Kütüphanenin açılışında konuşan Büyükşehir Belediye Başkanı Tahir Büyükakın, “Bugün burada çok güzel bir şey yapmak için bir araya geldik. Burada bir yenilik daha olacak. Türkiye’de bir ilk olacak. Dünyada var mı bilmiyorum ama Türkiye’de olmadığını biliyorum.

Onları koruma altına almıştık. Ömrünü tamamlayanlardan bir kısmını insanların güvenliği açısından kesmiştik. Onları burada yaşatacağız.

Onların içine kütüphaneler yaptık. 10 tanesi oyma ağaçlardan yapıldı. Toplam 21 tane kütüphanemiz var. Burada konuşmak sadece kuşlara serbest.

Dünyanın en ilginç kütüphanelerinden biri olacak. Arkadaşlarıma teşekkür ediyorum, çok güzel bir projelendirme yapmışlar” dedi.

Başkan Büyükakın’ın konuşmasının ardından Ormanya’ya yaralı getirildikten sonra tedavi edilen 3 baykuş ise doğaya tekrar salındı.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL