Manşet Sağlık

Uzman isimden Sinovac açıklaması! İki doz olanlar…

Prof. Dr. Orhan Yıldız,Sinovac’ta iki doz aşısını olanlar da dahil hastalığa yakalanma ihtimallerini değerlendirdi. Uzman isimden Sinovac açıklaması! İki doz olanlar… Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim..

Uzman isimden Sinovac açıklaması! İki doz olanlar…

Prof. Dr. Orhan Yıldız,Sinovac’ta iki doz aşısını olanlar da dahil hastalığa yakalanma ihtimallerini değerlendirdi.

Uzman isimden Sinovac açıklaması! İki doz olanlar…

Erciyes Üniversitesi (ERÜ) Enfeksiyon Hastalıkları ve Klinik Mikrobiyoloji Anabilim Dalı Başkanı Prof. Dr. Orhan Yıldız, koronavirüs salgınında son durumla ilgili açıklamalarda bulundu.

‘Aşılama hızı da geriledi’

Prof. Dr. Yıldız, Delta varyantına değinerek, şunları kaydetti:

Koronavirüsle ilgili 3 pik yaşadık. Şimdiki beklediğimiz pikte farklı olan şey aşıdır. Önceden aşı imkanı kısıtlıydı ama şu an öyle bir sorun gözükmüyor.

Türkiye’de de sanırım benzer sonuçlar ortaya çıkacaktır. Yapılan 2 doz Sinovac aşısının etkinliğinin biraz daha gerilediğini kabul edersek, aşılama oranlarının düşük olduğunu söyleyebiliriz.

Şu anda aşı açısından biraz geri durumdayız. Maalesef aşılama hızı da geriledi. Bunun nedeni de vatandaşlarımızın 2 doz aşıdan sonra tekrardan aşı yapma ihtiyacı kalmadığını düşünüyor olmasıdır. Bu büyük bir hata.

‘Vaka sayıları artacak, hastane doluluğu çok fazla olmayacak’

Prof. Dr. Yıldız, Kurban Bayramı sonrası artan vakalarla ilgili şunları söyledi:

Vaka artışındaki sebep Kurban Bayramı ve yaz aylarıdır. Hem kısıtlamaların kaldırılmış olması hem de yaz aylarında insan hareketliliğinin artmış olmasıyla şehirler arası otobüslerde ve tatil bölgelerinde yoğunluk çok arttı.

İnsanlar dışarıda daha çok bir araya gelmeye başladı. Ev yasakları kalkmış oldu. Tüm bunlar önümüzdeki günlerde son bayram tatilinin etkisiyle vaka sayısının 100 binde 100’ler civarına çıkabileceğine dair endişelerimizi artırdı. Önümüzdeki hafta oldukça kritik. Vaka artışında belirgin bir artış görebiliriz.

Sinovac’ta iki doz aşısını olanlar da dahil hastalığa yakalanma ihtimalleri var ama hastalığın ağır seyretmesi ya da hastaneye yatma oranlarının vaka sayısına paralel olmayacağını düşünüyoruz.

Vaka sayıları artacak ancak hastane doluluk oranları çok fazla olmayacak. Bu açıdan 4. pikin bizi zorlayacağını düşünmüyorum.”

‘Şu anda artış trendi var’

Koronavirüs salgınıyla ilgili alınan tedbirlere değinen Yıldız, şöyle devam etti:

Kapanma bir sonuç. Eğer vaka sayısı yüz binde 150’leri aşarsa tekrar bunlar gündeme gelir. Hatta okulların açılması bile zora girebilir. Bunu zaman gösterecek.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL