Ekonomi Manşet

Yarım inşaata sigorta formülü

Son yıllarda inşaat projelerinin zamanında tamamlanamama sorunu, birçok vatandaşı mağdur etti. Bu sorunun önüne geçmek ve vatandaşların haklarını korumak amacıyla bina tamamlama sigortalarının yaygınlaştırılması gündemde. Yarım inşaata sigorta formülü NTV’de..

Yarım inşaata sigorta formülü

Son yıllarda inşaat projelerinin zamanında tamamlanamama sorunu, birçok vatandaşı mağdur etti. Bu sorunun önüne geçmek ve vatandaşların haklarını korumak amacıyla bina tamamlama sigortalarının yaygınlaştırılması gündemde.

Yarım inşaata sigorta formülü

NTV’de yer alan habere göre, yeni Orta Vadeli Program’a bina tamamlama sigortasının yaygınlaştırılması hedefi girdi.

Buna göre, sigortacılar denetim rolü üstlenecek, inşaatın tamamlanmaması durumunda tüketiciye konut bedelini ödeyecek. Sigorta şirketi inşaatı bitirip konutu teslim de edebilecek.

Sigorta şirketi, inşaat şirketinin mali yapısını inceleyerek karar verecek. Riskli görülen projelere ya sigorta yapılmayacak ya da ek teminat istenecek. Bu uygulama halihazırda yürürlükte olsa da talep çok yüksek değil.

Bazı yasal düzenlemelere ihtiyaç duyulduğu dile getiriliyor. Yeni dönemde gerekli adımların atılarak bu sigortaların yaygınlaştırılması hedefleniyor.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL