Ekonomi Manşet

Yatırımcılar güneş enerjisi için yarışacak

36 farklı şehirde 1000 megavat güneş enerjisi kapasitesi oluşturulması için yapılacak mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları yarışmaları için başvurular 8 Mart’ta başlıyor. Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının güneş enerjisinde mini..

Yatırımcılar güneş enerjisi için yarışacak

36 farklı şehirde 1000 megavat güneş enerjisi kapasitesi oluşturulması için yapılacak mini Yenilenebilir Enerji Kaynak Alanları yarışmaları için başvurular 8 Mart’ta başlıyor.

Enerji ve Tabii Kaynaklar Bakanlığının güneş enerjisinde mini YEKA yarışmalarına başvurularını yapabilmek için yatırımcılar son hazırlıklarını tamamlıyor.

Türkiye’nin 36 farklı ilinde kapasiteleri 10, 15 ve 20 megavat arasında değişen miktarlarda 74 farklı proje için başvurular 8 Mart’ta alınmaya başlanacak.

Yatırımcılar 8 Mart’ta 17, 9 Mart’ta 15, 10 Mart’ta 16, 11 Mart’ta 15 ve 12 Mart’ta 11 farklı mini YEKA için başvurularını yapacak.

Mini YEKA yarışmaları için başvuruların 1000’i bulması bekleniyor. Bu kapsamda yapılacak yatırımların 1 milyar dolara ulaşabileceği hesaplanıyor.

Şirketler açık eksiltme usulüyle yarışacak

Yatırımcılar, başvuru dosyalarında her bir yarışma için kilovatsaat başına 35 kuruş olarak belirlenen tavan fiyat üzerinden bir teklif sunacak.

Başvuruların ihale komisyonu tarafından incelenmesinin ardından her bir yarışma için tavan fiyat üzerinden kilovatsaat başına en düşük teklifi veren ilk 5 şirket yarışmaya çağrılacak ve açık eksiltme usulüyle yarışacak.

Her bir proje için en düşük teklifi veren yatırımcıyla elektrik enerjisi alım sözleşmesi imzalanacak ve sözleşme, imzalandığı tarihten itibaren 15 yıl geçerli olacak. Böylece, yatırımcı kuracağı güneş enerjisi santralinden ürettiği elektriği yarışmada belirlenen kilovatsaat fiyatı üzerinden 15 yıl boyunca devlete satacak. Bu süre zarfında şirketin piyasaya elektrik satma hakkı olmayacak.

En fazla kapasitenin olduğu şehirler belirlendi

Mini YEKA yarışmaları kapsamında 36 şehir için farklı kapasiteler belirlendi.

Buna göre Antalya, Gaziantep, Mardin ve Van için toplamda 50’şer megavat kapasite ayrılırken, Ankara ve Diyarbakır için ise bu miktar toplamda 40’ar megavat olarak belirlendi.

Bu kapasiteler Mersin, Osmaniye, Yozgat, Batman, Aksaray, Ağrı, Adıyaman, Uşak, Erzurum ve Burdur gibi birçok şehir için 30’ar megavat, diğer iller için de 10 ve 20’şer megavat oldu.

“İç Anadolu Bölgesi’nde daha fazla rekabet olacak gibi görünüyor”

Güneş Enerjisi Yatırımcıları Derneği (GÜYAD) Başkanı Cem Özkök, ihalelere büyük firmaların yanı sıra küçük çaplı şirketlerin de başvurmaya hazırlandığını söyleyerek, “İç Anadolu Bölgesi’nde daha fazla rekabet olacak gibi görünüyor” dedi.

Başvuruların birkaç gün içerisinde artabileceğini vurgulayan Özkök, başvuruların incelenmesinin ardından her bir yarışma için ilk 5’e giren şirketin bakanlık tarafından pazarlığa çağrılacağını anlattı.

Maliyetler megavat başına 500-600 bin dolar arasında değişiyor

Bu kapsamda yarışmaların haziranda yapılacağını öngördüklerini söyleyen Özkök, şunları anlattı:

“Güneş enerjisinde maliyetler megavat başına 500-600 bin dolar arasında değişiyor. Fakat burada yatırımcının kullandığı finansmanın maliyeti, santralin kurulacağı arazinin kiralanması veya satın alınması ve diğer çalışmalarla bu maliyetler artıyor. Bu nedenle, her yatırımcının maliyetlerinde farklılıklar oluşacaktır. Önemli olan yatırımların fizibilitelerini etkileyecek ve maliyetlerini artıracak şekilde öngörülebilirliği etkileyen uygulamaların yapılmaması.”

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL