Güncel Manşet

Yoğun kar yağışı! 23 yerleşim yolu ulaşıma kapandı

Hakkari’de etkili olan kar yağışı nedeniyle 8 köy, 15 mezra yolu olmak üzere 23 yerleşim yeri yolu ulaşıma kapandı. Öte yandan Van’da sabah saatlerinde aralıklarla etkili olan sağanak yağış öğle..

Yoğun kar yağışı! 23 yerleşim yolu ulaşıma kapandı

Hakkari’de etkili olan kar yağışı nedeniyle 8 köy, 15 mezra yolu olmak üzere 23 yerleşim yeri yolu ulaşıma kapandı. Öte yandan Van’da sabah saatlerinde aralıklarla etkili olan sağanak yağış öğle saatleri itibariyle yerini kar yağışına bıraktı.

Yoğun kar yağışı! 23 yerleşim yolu ulaşıma kapandı
Hafta başı belli aralıklarla etkili olan kar yağışı hayatı olumsuz yönde etkiliyor. Hakkari İl Özel İdaresi Karla Mücadele ekipleri, kapanan 8 köy ve 15 mezranın yollarını yeniden ulaşıma açmak için çalışmalarını aralıksız olarak sürdürüyor. Hakkari kent merkezinde ise öğlen saatlerinden itibaren etkili olmaya başlayan kar yağışı ve sis, yüksek kesimlerde trafiği olumsuz yönde etkiliyor.

VATANDAŞLARIN YÜZÜ GÜLDÜ

Kurak bir kış mevsimi yaşayan Van’da mart ayında etkili olan yağmur ve kar yağışı vatandaşların yüzünü güldürdü. Sabah saatlerinde belli aralıklarla sağanağın etkili olduğu kentte, öğle saatlerinde kara dönüştü. Yoğun kar yağışı kısa sürede kenti etkisi altına aldı. Meteoroloji 14 Bölge Müdürlüğü, bölge genelinde havanın çok bulutlu, karla karışık yağmur ve kar yağışlı olmasının beklendiğini, Van’ın güneyinde kuvvetli kar, yüksek kesimlerde ise yoğun kar yağışı beklendiğini bildirdi.
“Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır” deyimini hatırlatan vatandaşlar, yağışların hem yer altı suları hem Van Gölü hem de tarım açısından önemli olduğunu kaydetti.

DİYARBAKIR

Diyarbakır’ın Silvan ve Kulp ilçesinde vatandaşlar baharın tadını çıkarırken beklenmedik kar yağışıyla karşılaştı.
Hava sıcaklıklarının düştüğü Kulp ve Silvan ilçesinde ilkbahar mevsiminde kar yağmaya başladı. Kısa sürede çevre beyaza büründü, vatandaşlar hem şaşırdı hem de sevindi.
Öte yandan mart ayının sonlarına doğru yağan kar, “Mart kapıdan baktırır kazma kürek yaktırır” atasözünü akıllara getirdi.

KAYNAK: İHA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL