Manşet Yerel

EGEÇEP’ten tepki: Bu nükleer bela İzmirlilerin sağlığını tehdit ediyor

Çernobil nükleer felaketinin 38. yıldönümünde Ege Çevre ve Kültür Platformu, İzmir’in Çernobili olarak bilinen eski kurşun fabrikasında düzenlediği basın açıklamasıyla yetkilileri bir nükleer maceraya karşı uyardı. Çernobil nükleer felaketinin 38. yıldönümünde Ege..

EGEÇEP’ten tepki: Bu nükleer bela İzmirlilerin sağlığını tehdit ediyor

Çernobil nükleer felaketinin 38. yıldönümünde Ege Çevre ve Kültür Platformu, İzmir’in Çernobili olarak bilinen eski kurşun fabrikasında düzenlediği basın açıklamasıyla yetkilileri bir nükleer maceraya karşı uyardı.

Çernobil nükleer felaketinin 38. yıldönümünde Ege Çevre ve Kültür Platformu düzenlediği basın açıklamasıyla yetilileri bir nükleer maceraya karşı uyardı. Basın açıklaması Gaziemir’de “İzmir’in Çernobili” olarak bilinen eski kurşun fabrikasında nükleer atıkların bulunduğu alanda gerçekleşti.

EGEÇEP eşsözcüsü Baha Okar tarafından okunan basın açıklamasında bir deprem bölgesi olan Türkiye’de, aktif Kıbrıs ada yayı faylarının etki alanında bulunan Akkuyu’da inşa edilen nükleer santralin Çernobil ya da Fukuşima gibi büyük bir nükleer felakete dönüşebileceği vurgulandı.

Basın açıklamasının gerçekleştiği bölgedeki tehlikeli radyoaktif atıkların 17 yıl önce saptandığına ancak bu süre zarfında atıkların bertaraf edilmesi için hiçbir ciddi adımın atılmadığına dikkat çeken açıklamada, bu durumun AKP-MHP iktidarının nükleer tehdit karşısındaki vurdum duymazlığının kanıtı olduğu ifade edildi.

İzmir Kent Konseyleri Birliği Yürütme Kurulu’ndan Onur Eştürk ve Dönem Sözcüsü Ayhan Aksoy’un da katıldığı açıklama şu sözlerle devam etti:
“Varlığı 17 yıl önce tespit edilen, tonlarca nükleer atık yanı başımızda. Bu nükleer bela yıllardır burada duruyor, yasal sınırın 7291 kat üzerinde radyasyona sebep oluyor. Mahalle halkının, etrafındaki tüm canlıların, İzmirlilerin yaşamını, sağlığını tehdit ediyor. Ancak şimdiye dek bertaraf edilmesi için, bu alanın temizlenmesi için, ilgili Bakanlıklar tarafından bir şey yapılmış değil. Bu tehditle birlikte yaşayan mahalle halkının, muhtarların, Belediyelerin ve çevre örgütlerinin çığlığı, duymazdan geliniyor. Bu nükleer atıkların nereden, hangi yasadışı yollarla, kimler tarafından getirildiği bile ortaya çıkarılmış değil.” Gaziemir’deki gibi göz önünde ve sınırlı bir alanda bulunan radyoaktif atıkla başa çıkamayan iktidarın, nükleer santrallerin devasa atıklarıyla ya da olası bir nükleer kazayla hiç başa çıkamayacağı açıktır.”

Basın açıklamasının sonunda EGEÇEP “Akkuyu nükleer santral projesinin durdurulması ve İzmir’deki nükleer çöplüğü temizlemek için acil olarak ve şeffaf bir şekilde harekete geçilmesi çağrısında bulundu.

Basın açıklamasına katılan mahalleliler atık sahasından gelen kokudan ve özellikle yağmurlu havalarda yükselen dumandan rahatsız olduklarını, komşuları arasında kanser ve düşük vakalarının arttığını belirtti.

Bölgede atık sahasını çevreleyen tel örgülerin sökülmüş durumda. Çobanların hayvanlarını otlattığı saha aynı zamanda çocukların oyun alanına dönüşmüş durumda.

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

Yorum yapabilmek için buradan üye girişi yapınız.

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL