Dünya Manşet

İsveç’ten NATO için ilk hamle: Uyuşturucu kaçakçısı PKK’lı Türkiye’ye iade edilecek

İsveç, NATO’ya girme başvurusundan bu yana Türkiye’ye ilk hükümlü iadesini yapma kararı aldı. Hükümet, Türkiye’de 2013 yılında uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giyen PKK’lıyı Türkiye’ye iade edecek. İsveç’ten NATO için ilk hamle:..

İsveç’ten NATO için ilk hamle: Uyuşturucu kaçakçısı PKK’lı Türkiye’ye iade edilecek

İsveç, NATO’ya girme başvurusundan bu yana Türkiye’ye ilk hükümlü iadesini yapma kararı aldı. Hükümet, Türkiye’de 2013 yılında uyuşturucu kaçakçılığından hüküm giyen PKK’lıyı Türkiye’ye iade edecek.

İsveç’ten NATO için ilk hamle: Uyuşturucu kaçakçısı PKK’lı Türkiye’ye iade edilecek

İsveç hükümeti ,Türkiye’de 2013 yılında uyuşturucu suçundan hüküm giyen ve 5 yıldır İsveç’te yaşayan kişiyi Türkiye’ye iade erme kararı aldı.

İsveç devlet televizyonu SVT’ye açıklamada bulunan Adalet Bakanlığı Hukuk Kurulu Başkanı Ashraf Ahmed, “İsveç Yüksek Mahkemesi, söz konusu kişinin Türkiye’ye iadesine, 12 Haziran’da karar vermişti. Hükümet de bu kararı onadı.” ifadelerini kullandı.

Aftonbladet gazetesindeki habere göre, 35 yaşındaki erkek ifadesinde, terör örgütü PKK’ya destek açıklamaları ve Fetullahçı Terör Örgütü’nün (FETÖ) gizli haberleşme programı ByLock’u indirdiğini öne sürerek, Türkiye’ye iade edilmemeyi istemişti.

İadesi yönünde karar verilen kişi, 2013’de “içinde uyuşturucu bulunan bir çanta taşıdığı” gerekçesiyle Türkiye’de 4 yılı aşkın hapis cezasına çarptırılmıştı.

Şartlı tahliye edildikten sonra İsveç’e giden şahıs, Türk savcılığının talebi üzerine Ağustos 2022’de bu ülkede tutuklanmıştı.

 

Kaynak: Anadolu Ajansı

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL