Manşet Siyaset

Kılıçdaroğlu hayal kırıklığı! Batı’nın güvendiği dağlara karlar yağdı: Artık kalp yok mu?

Türkiye, cumhurbaşkanlığı seçimleri için 2. tura gidiyor. Dünya basını da Türkiye’deki seçimleri yakından takip ediyor. 14 Mayıs’a kadar CHP lideri ve cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu güzellemesi yapan Batı medyası ise Kılıçdaroğlu’nun..

Kılıçdaroğlu hayal kırıklığı! Batı’nın güvendiği dağlara karlar yağdı: Artık kalp yok mu?

Türkiye, cumhurbaşkanlığı seçimleri için 2. tura gidiyor. Dünya basını da Türkiye’deki seçimleri yakından takip ediyor. 14 Mayıs’a kadar CHP lideri ve cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu güzellemesi yapan Batı medyası ise Kılıçdaroğlu’nun değişimi karşısında şaşkın. Artık yumuşak tavırlar ve kalplerin olmadığını ifade eden Alman gazetesi “Kılıçdaroğlu hayal kırıklığına mı uğratacak?” sözlerine yer verdi.

Kılıçdaroğlu hayal kırıklığı! Batı’nın güvendiği dağlara karlar yağdı: Artık kalp yok mu?

Türkiye, seçimin ikinci turu için gözünü 28 Mayıs’a dikmiş durumda. Türkiye’deki cumhurbaşkanlığı seçimleri ise dünya basınının da yakından takip ettiği bir süreç oldu.

14 Mayıs seçimlerine kadar CHP lideri ve cumhurbaşkanı adayı Kemal Kılıçdaroğlu’na açık açık destek veren Batı medyası ise 14 Mayıs’ta sandıktan çıkan Başkan Recep Tayyip Erdoğan’ın oylarını görünce adeta geri vites yaptı.

İngilizlerden Cumhurbaşkanı Erdoğan hayranlığı: Dünya Türkiye’yi izliyor

İngilizlerden Cumhurbaşkanı Erdoğan hayranlığı: Dünya Türkiye’yi izliyor

Son zamanlarda ise Batı medyası Kılıçdaroğlu güzellemesini bırakıp daha gerçekçi eleştirilere yer veriyor. Alman gazetesi Tagesspiegel’in de bu sabahki konusu Kemal Kılıçdaroğlu oldu.

detail-photo-fancybox-1

“Batı, Kılıçdaroğlu hakkında yanıldı mı?” başlıklı bir haber yayımlayan gazete okuyucusuna “Kılıçdaroğlu’nun yaptığı açıklamalar hakkında ne düşünüyorsunuz?” dedi.

Haberde, “Geçen pazar günü yapılacak olan ilk oylama öncesinde kalp sembolleriyle demokratik ve barışçıl bir Türkiye vaadi veren CHP’nin adayı şimdi ise özellikle mültecilere yönelik sert bir ifade takınıyor. Pek çok kişi merak ediyor: Hayal kırıklığına uğratır mı?” ifadelerine yer verildi.

Haberin devamında ise “28 Mayıs’ta görevdeki Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan’a karşı ikinci tur seçime girecek olan cumhurbaşkanı adayı Kılıçdaroğlu’nun söylemi birçok kişiyi şaşırttı.” denildi.

detail-photo-fancybox-2

Alman basınının analizi bu konuda tek değil. Fransız gazetesi Le Figaro da geçtiğimiz günlerde yayımladığı bir haberinde Kılıçdaroğlu’nun değişen tavrından bahsetmişti.

Analizde, “Kılıçdaroğlu, 18 Mayıs’ta seçmene seslenerek terör ve mülteciler konusundaki tavrını sertleştirdi” ifadelerine yer verdi.

 

Kaynak: Sabah

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL