Ekonomi Manşet

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında 55 milyon dolarlık anlaşma

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında 55 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalandı. Kredi ile yaklaşık 55 bin metrekare büyüklüğe sahip 5 devlet okulunun rehabilite edilmesi amaçlanıyor. Türkiye ile Suudi Arabistan arasında..

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında 55 milyon dolarlık anlaşma

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında 55 milyon dolarlık kredi anlaşması imzalandı. Kredi ile yaklaşık 55 bin metrekare büyüklüğe sahip 5 devlet okulunun rehabilite edilmesi amaçlanıyor.

Türkiye ile Suudi Arabistan arasında 55 milyon dolarlık anlaşma

SFD’nin açıklamasına göre, Hazine ve Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, Hazine ve Maliye Bakan Yardımcısı Osman Çelik, SFD Yönetim Kurulu Başkanı Ahmed Al-Khateeb ve SFD İcra Kurulu Başkanı Sultan Al-Marshad’ın katılımıyla anlaşmaya yönelik imza töreni gerçekleştirildi.

Söz konusu kredinin “Devlet Okullarında Depreme Bağlı Riskin Azaltılması Projesi” kapsamında kullanılması hedefleniyor.

İstanbul’da düzenlenen Türkiye-Suudi Arabistan Yatırım ve İş Forumu’nda imzalanan anlaşma kapsamında alınacak kredi ile yaklaşık 55 bin metrekare büyüklüğe sahip 5 devlet okulu rehabilite edilecek.

Proje kapsamında belirlenen okulların, deprem sebebiyle oluşabilecek hasarlardan korunması hedefleniyor. Bu bağlamda, gerekli donanımın ve kaynakların okullara tahsis edilmesi, eğitim kalitesi ve verimliliklerinin sürekliliğinin devam etmesi sağlanacak.

İŞ BİRLİĞİNDE DÖNÜM NOKTASI

SFD finansmanlığında yürütülen proje, Fon’un Türkiye ile olağan iş birliğini ilerletmesinde de yeni bir dönüm noktasını temsil ediyor.

Proje, öğrencilere kaliteli bir eğitim sağlamayı ve ülkenin sosyo-ekonomik kalkınmasına katkıda bulunmayı teşvik etmeyi amaçlıyor. Proje aynı zamanda, “Kaliteli Eğitim” maddesi de dahil olmak üzere, Birleşmiş Milletler Sürdürülebilir Kalkınma Hedefleri’nin gerçekleştirilmesini de destekliyor.

Türkiye’deki eğitim sektörünü destekleme ve ülkenin dünya standartlarında bir eğitim sunma hedefini güçlendirmeyi amaçlayan SDF, son 40 yılda Türkiye’de enerji, sağlık, tarım ve eğitim gibi alanlarda değeri 300 milyon doların üzerinde olan 9 kalkınma projesi ve programını finanse etti.

 

KAYNAK: AA

YORUMLAR (İLK YORUMU SİZ YAZIN)

ÜYE GİRİŞİ

KAYIT OL